Podstawowe rodzaj filtrów hydraulicznych

Filtry hydrauliczne pomagają usuwać zanieczyszczenia z oleju hydraulicznego, który przepływa przez system. Wiele z tych cząstek jest tak małych, że nie są widoczne gołym okiem. Nie oznacza to jednak, że nie mogą one siać spustoszeń w układzie hydraulicznym, a także w silnikach napędowych. W tym artykule skupimy się na zapoznaniu się z podstawowymi funkcjami filtrów hydraulicznych.

Przeznaczenie filtrów hydraulicznych

filtr

Jak sama nazwa wskazuje, filtry mogą "odfiltrować" pewne rodzaje zanieczyszczeń. Zasadniczo oczyszczają one płyn hydrauliczny, który przez nie przepływa. Jeśli jakiś element systemu hydraulicznego ulegnie awarii, zwykle wprowadza on zanieczyszczenia do systemu. Filtry hydrauliczne pomagają utrzymać to zanieczyszczenie w jednym miejscu.

Rodzaje filtrów hydraulicznych

W układzie hydraulicznym znajdują się filtry ciśnieniowe, które umieszczone są na przewodach ciśnieniowych oraz filtry niskociśnieniowe. Poza tą podstawową klasyfikacją istnieje kilka różnych typów filtrów hydraulicznych.

Filtry sitowe są tym, co sugeruje ich nazwa: sitem wykonanym z ciasno tkanych drutów. Splot na tych drutach tworzy określony rozmiar porów. Wielkość porów kontroluje wielkość cząstek, które może wychwycić filtr. Przykładem filtra sitowego może być filtr ssący na wylotach pomp zbiornikowych. Filtry ssące mają stosunkowo grubą siatkę zaprojektowaną w celu odfiltrowania większych zanieczyszczeń.

Filtry z wkładem rzędowym i filtry typu spin-on mają wkład filtrujący, który można wymienić, gdy zostanie zatkany. Filtry typu spin-on zwykle znajdują się na niskociśnieniowych liniach zwrotnych. Są to prawdopodobnie najczęstsze filtry stosowane w urządzeniach kompaktowych i ciężkich.

Przy filtrze workowym, płyn hydrauliczny i zanieczyszczenia stałe, takie jak rdza, brud, cząstki metalu itp. są przepychane przez worek materiałowy. Są one zazwyczaj ograniczone do zastosowań, w których wymagana jest duża ilość płynu i nie są powszechnie spotykane na ciężkim sprzęcie.

Obudowy filtrów

Większość z tych filtrów znajduje się w obudowach plastikowych, stalowych lub aluminiowych. Rodzaj obudowy zależy przede wszystkim od poziomu ciśnienia. Dlatego też obudowy plastikowe lub aluminiowe do filtrów na niskociśnieniowych przewodach powrotnych są widoczne. Obudowy filtrów odwadniających, które są filtrami linii powrotnej niskiego ciśnienia, mają na przykład aluminiowe obudowy.

Filtry hydrauliczne wysokiej jakości, czy tanie filtry hydrauliczne?

Wysokiej jakości filtry hydrauliczne mogą wydawać się drogie, ale należy pamiętać, że tanie filtry mają zazwyczaj tak niską cenę z jakiegoś powodu. Tanie filtry mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Pomyśl o filtrach jako inwestycji w życie i zdrowie Twojego układu hydraulicznego i dokonaj mądrej inwestycji!

Filtry hydrauliczne są istotną częścią systemu hydraulicznego. Dlatego też zachęcamy do ich sprawdzania i wymiany zgodnie z wytycznymi producenta. Chcemy również zachęcić Cię do inwestowania w wysokiej jakości filtry do Twojej maszyny.


KOMENTARZE:
• Maciej
http://bthnuma.pl/hydraulika-silowa/silniki-hydrauliczne/ | 2019-08-13

Nie warto oszczędzać na filtrach. Pamiętaj też o regularnym serwisowaniu. Potencjalne straty i koszty naprawy instalacji mogą być naprawę wysokie.