Złączki mosiężne

Złączki wykonuje się z różnych materiałów, w tym z tworzyw sztucznych, mosiądzu, miedzi i żelaza. Istnieje ogromna różnorodność typów o różnych funkcjach, w tym kolanka 90° i 45°, trójniki, dwójniki, kolanka, zaprasowywane i zaciskowe.

Złączki mosiężne gwintowane i złączki zaciskowe mają dwa lub więcej punktów wejściowych do podłączenia do rur bądź armatury. Mogą one być wyłącznie ściskane, skręcane lub przykręcane. Port sprężania służy do podłączenia rury, a port przykręcany (jeśli jest dołączony) łączy się z osprzętem lub urządzeniem takim jak grzejnik, WC, piec, manometr lub zbiornik na wodę. Wkręcana część armatury może mieć gwint zewnętrzny lub wewnętrzny. Złączki mosiężne z portami zaciskowymi są używane tylko do łączenia dwóch lub więcej rur razem i są proste w użyciu dla przeciętnego majsterkowicza, gdy rury są prawidłowo przygotowane, a złącze jest prawidłowo zmontowane.

zlaczki

Złączki mosiężne gwintowane i złączki zaciskowe wykorzystują pierścień zaciskowy, który wsuwany jest na koniec rury przed włożeniem. Jest on następnie zginany i mocno dociskany do stożkowej powierzchni złączki, gdy nakrętka na rurze jest dokręcana. Uszczelnia to złączkę i zapobiega wyciekom wody.

Złączki mosiężne obejmują szeroki zakres osprzętu rurowego, gwintowanych elementów łącznych i złączy racicowych. Dzięki wyjątkowym właściwościom, takim jak odporność na korozję, twardość, trwałość i elastyczność, mosiądz jest szeroko stosowany w hydraulice, a większość kształtek rurowych jest właśnie wykonana z mosiądzu.

Z dostępnych przyłączy rurowych, powszechne odmiany obejmują trójniki złączek, krzyżyki, złącza, kolanka (męskie lub żeńskie). Bardziej złożone kształty, takie jak kolektory rurowe z wieloma uruchomieniami, złącza 5-kierunkowe i niestandardowe jednostki. W niektórych przypadkach złączki mosiężne są chromowane w celu zwiększenia wydajności niektórych systemów. Złącza mogą być gwintowane lub niegwintowane i mogą posiadać wewnętrzne bądź zewnętrzne gwinty, w zależności od procesu.

Każdy projekt okucia zapewnia określone przeznaczenie. Nyple, na przykład, łączą dwie długości rur. Rodzaje złączek obejmują złączki sześciokątne, bliskie i długie. Reduktory mogą również łączyć dwie równoległe rury, ale ograniczają przepływ pomiędzy nimi ze względu na ich kształt. Inne kształtki, takie jak trójniki, kolanka i krzyżyki, pozwalają na przekierowanie przepływu rur. Natomiast kapturki mosiężne montuje się na końcu rury i, jak sugeruje ich nazwa, są używane do zapobiegania przepływowi w określonym obszarze systemu.

Złączki mosiężne są również stosowane w motoryzacji, a dokładniej w hamulcach pneumatycznych, zaworach linii paliwowych i końcówkach węży. Inne zastosowania obejmują adaptery kulkowe, złączki do chłodnic i lodówek oraz złączki zaciskowe.

Różne procesy obróbki są wykorzystywane do tworzenia armatury mosiężnej. W przypadku specjalistycznych, krótkoseryjnych komponentów, często są stosowane maszyny CNC. Producenci stosują również maszyny śrubowe, tokarki, urządzenia do frezowania i rolki do gwintów, aby uzyskać niezbędne kształty dopasowania mosiądzu i wzory gwintów.


KOMENTARZE:
• Mikołaj
https://www.lechar.com.pl/pl/categories/view/laczniki_ksztaltki_zlaczki_gwintowane-54 | 2019-08-12

Mosiądz dzięki charakterystyce fizyko-chemicznej jest popularnym materiałem stosowanym w instalacjach.