Do czego służy reduktor ciśnienia wody?

Reduktor ciśnienia stosuje się w celu zapewnienia ochrony instalacjom wodnym przed zbyt dużymi skokami ciśnienia, które mogą zdarzać się w sieciach wodociągowych. Od czego zależny jest poziom ciśnienia? Wpływ ma na to wiele czynników, m.in. ukształtowanie terenu, a nawet pora dnia. Jak sama nazwa wskazuje reduktor ciśnienia umożliwia utrzymywać jego poziom w normie, aby nie doprowadzić do niebezpieczeństwa.

Zastosowanie

przepompownia

Poza tym, że reduktory ciśnienia zabezpieczają instalację, to poprawiają także komfort korzystania z wody, zmniejszając ilość jej zużycia oraz minimalizując hałasy wydobywające się z rur. Kiedy należy zastanowić się nad instalacją takiego oprzyrządowania? Określa się, że reduktory ciśnienia niezbędne są w miejscach, w których ciśnienie przekracza pięć barów. Co oznacza, że są konieczne niemal w każdej instalacji.

Mimo że reduktor ciśnienia jest stosowany zazwyczaj w instalacjach wodociągowych, to ma jeszcze wiele innych zastosowań np. w systemach nawadniających. Dzięki temu możesz kontrolować intensywność strumienia wody, którą podlewasz ogród.

Wybór

Zastanawiasz się nad zakupem reduktora do swojego domu, lecz nie wiesz, na jaki się zdecydować? Producenci oferują wiele produktów, lecz przed podjęciem decyzji powinieneś pod uwagę wziąć kilka istotnych kwestii w tym m.in. nominalny przepływ wody, najwyższą wartość ciśnienia wejściowego, a także zakres nastawy ciśnienia wejściowego. W sklepach dostępne są przede wszystkim reduktory o maksymalnej wartości ciśnienia wejściowego wynoszącego od dziesięciu do nawet trzydziesty barów. Wtedy wybór zależny jest od warunków, w których będzie to urządzenie pracować.

Pamiętaj również o tym, aby wybrać reduktor ciśnienia, dostosowując go do wartości Twojej sieci wodociągowej. Źle dobrane urządzenie, może szybciej ulec zniszczeniu, co odbije się na Twoim budżecie.

Budowa

Reduktor ciśnienia składa się głównie z:

Membrana jest jego najważniejszym elementem, ponieważ pełni wiele ważnych funkcji. To ona zapewnia szczelność całej instalacji w momencie, gdy nie następuje przepływ. A kiedy przepływ zostaje uruchomiony, stopniowo poluzowuje uszczelnienie, umożliwiając cieczy swobodny ruch.

Nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele urządzeń ułatwia nam życie i sprawia, że jest ono dużo bardziej wygodne. Świetnym przykładem jest właśnie omawiany reduktor ciśnienia. Kto na co dzień zastanawia się, co reguluje ciśnienie wody w naszym kranie? Raczej nikt. A tak się składa, że jest to bardzo ważny element każdej instalacji wodociągowej i warto przyjrzeć mu się bliżej.